Coral Gables Personal Injury Attorney
Anasayfa Hakkımızda Bilgiler Makaleler İletişim

Contact Us
Bizi Arayın
Aşağıdaki formu eksiksiz doldurup bize gönderebilirsiniz
Adınız Soyadınız
E-Posta adresiniz
Telefon Numaranız
Konu Başlığı
Mesajınız                    
 
 

» Makaleler

  Ana sayfaya Dön // Makaleler // Savunma Hakkının Tarihsel Gelişimi (1.BÖLÜM)

Savunma Hakkının Tarihsel Gelişimi (1.Bölüm)

 

Ana kanunlarımızın yabancı kanunlardan alınışı , usul yasalarının özellikle Ceza Yargılaması Yasamızın «diyalektik yargılama» sistemini esas tutması, itham (Savcılık) savunma (Avukatlık) , sonuçta «hüküm» üçlüsünü meydana getirdiği düşünülecek olursa sa­vunma tarihçesini buna göre ele almak gerekecektir. İtham daima bir «tez», savunma «antitez» hüküm ise tam bir «sentez»dir.

Ünlü Baro Başkanı Rousse savunmanın gelişimini şöyle ifade etmiştir: «Biz bütün memleketlerin yerlisiyiz, bütün yüzyılların da çağdaşı». (Chammard, G. B. Les Avocats", Paris, 1976, s. 12).

Bugün her uygar devletin avukatlık kanunu ve meslek kural­ları şaşılacak, kadar birbirinin aynıdır. Bunun nedeni tarih boyunca, değişmez temellere dayanmaktadır. Avukatlık mesleğinin, biçim kazanmağa, belirlenmeğe başladığı dönem olarak eski Yunan-Roma uygarlığı kabul edilir. Bunun nedenini belki de yazılı kaynakların bu dönemde yoğunlaştığında bulmak gerekir. (bk.Falchi, G. F. Diritto Pénale I. Pedavo 1937, önsöz).

1.Eski Yunanda Avukatlık: Eski Yunanın ilk günlerinde taraflar hâkimin önüne gitmeğe mecbur idiler (Eski Yunan Ceza Hu­kuku için bk. Thonissen Le droit penal de la Republique Athénienne, Bruxelles, 1875). Solon Kanunu da, hâkimin önünde davalarını savunmalarını, bizzat izaha tarafları mecbur tutuyordu. Fakat bir akraba veya bir dost taraflara yardım edebiliyor, onların izahları­nı tamamlayabiliyordu. Bunlar sonradan «synagore» ismini aldı­lar. Bir süre sonra taraflara evvelden savunma hazırlıyan ve Legogrphes adını alan yardımcılara rastlandı. Bunların ilki Antiphon'dur. Mahkemede söylenecek sözleri bir nutuk halinde yazıyor, ilgililere ücret mukabili veriyor, ilgililer bunları ezberleyerek hâ­kimin önünde tekrarlıyorlardı. (Rousselet M. Histoire de la justice, Paris 1968, s. 16). Mesleğe Demosthane de bir Legographe olarak başlamıştı (Rousselet, s. 17)

 

Devamı İçin Tıklayınız


 

Paylaş
Ekleyen : Ozan KAYAHAN Tarih : 28/08/2011 14:27:23 Bu Makale 2930 kez okundu...

    Yazdır    Yukarı Çık
 
Copyright © 2011 - 2017 - Tüm hakları saklıdır.
Adres : Aytekin Kotil Cd. Gürkan Apt. No:9 D:15 (Cevahir Alışveriş Merkezi Yanı) Mecidiyeköy İstanbul Telefon : 0 (532) 505 10 69 Boşanma Avukatı